Ženy - Sikra, prezentace akad.sochařky Simony Krausové

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zakázkové šití > Historické šití

Naleznete zde především ženské oděvy pro druhou polovinu 15.století.
Dále zde naleznete šaty inspirované i jiným historickým obdobím - baroko, romantismus, secese.


Ženský šat druhé zhruba druhé poloviny 15.století byl složen z několik vrstev.
Základem bylo spodní prádlo - košilka, neboli oplečka, jež má několik střihových variant. Doložené jsou košilky bez rukávů se šněrovacím pevnějším živůtkem přes prsa, jež sloužil jako podpora ňader - doporučuji v případě větších ňader, pod historické šaty podprsenka nepatří. Další součástí spodního prádla byly punčochy - šité z vlněné látky a připevňované pod koleny řemínkem kůže , látky, či tkanou stuhou. Oblastí sporů jsou kalhotky/bruchy/hace pro dámy, můj osobní názor je, že ženy chodily buď "naostro" či nosily upravenou obdobu pánských bruch - rozstřiženou mezi nohama (obdoba bloomerek 19.stol.)
Následující vrstvou byly spodní šaty, zhotovené ze lnu bez podšití, byly vypasovány v oblasti prsou a pasu, jež mělo být podporou prsům a zároveň zvýrazňovalo siluetu. Sukně je široká, klínové nebo půlkolové konstrukce. "Zapínání" bylo řešeno šněrováním nejčastěji na jednom boku či vepředu do úrovně pasu nebo lehce pod něj. Barvy používané na spodní šaty byly dle postavení nositelky různé, lepší je volit spíše tlumené odstíny. Spodní šaty byly viditelné pouze v soukromém interiéru nebo při namáhavé práci, je to oděv do soukromí.
Vrstvou svrchní byly vlněné šaty, mohly být podšité celé nebo jen částečně podsádkované. Dle oblasti výskytu mohou mít různorodé střihové řešení. Mají dlouhý rukáv a střihové řešení podobné spodním šatům, tedy vypasovaný vršek a širokou sukni.
Do většího chladu mohl být nošený svrchník - volné vrchní šaty, nazývané též šaty choděcí, jež přepásaly v pase. Mohly být podšité kožešinou či další vrstvou vlny.
Plášť je dalším oděvem proti velké zimě, avšak není příliš praktický pro nošení, zhotoven může být v mnoha variantách.
V prostředí bitev je možné, aby ženy nosily i kápi, ač není běžným ženským doplňkem.
Podstatným prvek ženského odění je zavití hlavy. Prostovlasé nechodily ženy téměř nikdy, zavití je nedílnou součástí oblečení. Mohlo být zhotoveno pouze zamotáním obdélníku bílého lnu, nebo mohlo být i sofistikovanějším šitým čepcem.


 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky