Historické šití, o co jde - Sikra, prezentace akad.sochařky Simony Krausové

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zakázkové šití > Historické šití

Šití historických kostýmů jsem se začala věnovat vcelku nedávno, ale protože jde o oblast, jež mě velmi zajímá, pokročila jsem ve znalostech již dost daleko. Díky členství v projektu  Švýcarská pěchota se zabývám především oblečením a doplňky pro druhou polovinu 15.stol., znalosti o odívání ostatních období postupně doplňuji. Usiluju o experimentálně archeologický přístup, nepoužívám současné střihové postupy a úpravu střihů, ale snažím vytvářet střih na míru pomocí postupů, které se více blíží historickému způsobu tvorby oděvů. Snažím se pochopit logiku a účel oděvů, jež se skrze staletí výrazně proměňovala a je velmi odlišná od současnosti.

Oděvy jsou konstruovány dle dochovaných podkladů, střih je vyrobený na míru zákazníkovi. Dlouhé vnitřní švy -  ty co nelze do lícu vidět, jsou šité na šicím stroji. Veškeré vnější stehy, jež jsou viditelné, jsou šity ručně, včetně ručně obšívaných dírek a ručně šitých knoflíků. Šiju z dostupných strojově tkaných látek, materiálově co nejbližším původně používaným, tedy z lnu, vlny a v případě drahých oděvů z hedvábí a bavlny (pouze pro 15.stol. a dále). Snažím se doporučit vhodné barvy odpovídající dobovému barvení. Je možné šít i z doneseného materiálu, nabízím též individuální výběr látky se zákazníkem.

Oděvy mnou zhotovené jsou tedy tzv. KM (koukatelné minimum) kvality. Vizuálně a převážnou většinou zpracování odpovídají historickým vzorům, rozdílem je použitý materiál, tedy strojově tkaný a částečné využití šicího stroje. Uvedené postupy jsou kompromisem mezi dostupností a historickou věrností.
Jsem schopná na objednání vytvořit oděvy LH kvality, tedy zcela ručně šité, a pokud si zákazník dodá ručně tkanou látku pro jejich zhotovení.

Pro ušití oděvu je nutné osobní naměření a jedna až dvě zkoušky. Ceny v jednotlivých kategoriích jsou pouze orientační, odvíjejí se od materiálu, náročnosti střihu a zpracování. Uvádím je pouze k oděvům s nimiž mám již zkušenost.

Na fotkách lze vidět způsob zpracování.


 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky