O materiálu - Sikra, prezentace akad.sochařky Simony Krausové

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Tvorba z kůže

Kůže je fascinující materiál. Má specifickou vůni a vlastnosti, a velice různorodé možnosti.

Zkušenosti se zpracováním kůže jsem nabírala postupně, jak jsem se s materiálem seznamovala. Velkou zkušeností pro mne byla možnost spolupráce v dílně Haki na Vinohradech u Honzy Hnátka. Naučila jsem se práci se šicími stroji na kůži a další postupy při zpracování kůže. Poprvé jsem zde měla možnost praktikovat postupy pokročilého zdobení kůže, které chci dále rozvíjet.

Mou hlavní doménou je tvorba kožených masek. Dále vyrábím fetish doplňky jako jsou postroje obojky, pouta. Nevyhýbám se ani klasickým úkolům jako jsou pásky, pochvy na nože, holstery, tašky, peněženky nebo třeba pásek na hodinky.

Započala jsem se šitím zajímavých kožených oděvů, čemuž se hodlám věnovat dále. Mám zkušenost i s úpravami a opravami stávajících oděvů.

Občasně se zabývám i výrobou doplňků pro reeactment (oživenou historii, jinak zvanou též living history) dle dobových konstrukcí a postupů, snažím se dosáhnout výrobků v LH kvalitě (tedy replik plně odpovídající historickým vzorům).

Kůže je materiál s velice dlouhou životností při zachování správné péče. Kožené výrobky je nutné pravidelně ošetřovat přípravky na kůži. Přípravků existuje
široká škála, vhodné jsou však jen ty na bázi přírodních olejů a vosků. Nikdy na kůži nepoužívejte mazadla ropného původu, jako je např.vazelína a indulona. Správně ošetřená kůže je voděodolná při kratším působení vody, je vhodné kůži promazat po delším působení vody. Správná údržba kůže výrazně prodlužuje její životnost - výrobky a oděvy bychom měli pravidelně ošetřovat promazáváním, z vlastní zkušenosti doporučuji výrobky české firmy Bang. Jakékoli dotazy ohledně údržy ráda zodpovím, jsem schopná ošetřit i zanedbané výrobky.

Kůže je materiál velice variabilní, s širokým spektrem možností použití a zpracování. Nejčastěji zpracovávána kůže je hovězina a teletina, dále pak vepřovice, kozina,jelenice, koňská a pak i různé exotické kůže jako hadí, ještěří, pštrosí či rejnočí.
Hovězí kůže může být velmi silná a tuhá, ale i tenká, ohebná a pružná, záleží na způsobu činění a tloušťce. Barevnost kůže je také velmi široká, může být barvená přímo při činění v koželužně, nebo mořená až později, v dílně.
Specifikem pro kůži je její struktura - nikdy není všude zcela stejná, odráží se na ní vrásky nebo třeba jizvičky zvířete, je nutné proto s těmito přirozenými vlastnostmi počítat. I kůže má svou specifickou vůni a dotek. Kůže je prodyšný materiál, ale ne natolik jako tkanina, je proto vhodné ji tkaninou podšívat, protože lidský pot výrazně snižuje její životnost. Kůži nelze prát, lze ji pouze čistit specielními přípravky či ve specializované čistírně.
Pracuji s kůží v mnoha různých oblastech, pro každé použití je vhodná jiná tloušťka, ohebnost, barevnost. Jinou kůži volím pro výrobu sochy, jinou pro pouta, další pro výrobu oblečení, kabelky či masky.

Šití kůže má mnoho specifik. Práce s ní je namáhavější a obtížnější, než s látkou. Je náročná i na vybavení. O
d toho všeho se pak odvíjí i vyšší cena kožených oděvů. Jelikož jde o souvislou vrstvu je jakákoli perforace - vpich nevratný, proto se na koženém oblečení těžko provádějí úpravy. Nejsnazším postupem při šití je nastřihání a zkoušení oděvu ve zkušebním materiálu, až když je střih finálně dořešen, je vhodné oděv střihnout a ušít z kůže. Kůži také nelze špendlit ani zažehlovat, švy se upravují lepením. Pro šití kůže je třeba speciální  šicí stroj, běžný oděvní šicí stroj nedokáže správně s kůží pracovat. Pro kožené oděvy je specifické, že ne vždy lze všechny střihové díly udělat z jednoho kusu, někdy prostě je kůže moc malá pro položení celého střihového dílce, proto se dílec spojuje z více kusů.
Pro zhotovování oděvů se používá nejčastěji kůže chromočiněná, kupovaná už ve finální barevnosti.

Má práce není sériová, žádný nápad pro mě není překážkou, neváhejte se proto zeptat, jsem schopná vytvořit řešení přímo Vám na míru.

 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky