Muži - Sikra, prezentace akad.sochařky Simony Krausové

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zakázkové šití > Historické šití

Naleznete zde mužské oděvy především pro druhou polovinu 15.století.

Základem bylo spodní prádlo - hace - krátké spodky (někdy nazývané též bruchy, ale jedná se o jiný střihový typ, starší) a košile různého střihového řešení dle oblasti
Další vrstvou byl lněný nebo vlněný doublet - vypasovaný kabátec, na nějž jsou navázané nohavice a jehož funkce je právě opora pro nohavice. Jde o spodní vrstvu oblečení, ekvivalentem k spodním dámským šatům. Nosí se na odiv jen při práci, velkém vedru a často je vidět na vojácích při tažení.
Spojené nohavice jsou oděvem spodní poloviny těla, jsou těsně vypasované, často s ťapkou na konci (nejsou pak třeba punčochy či ovinky), s volně přichyceným poklopcem. Nemají pásek, drží na svém místě díky přivázání k doubletu - bez něj by spadly. Ušité jsou z vlny pro její pružnost.
Svrchní vrstvou je kabát - volný oděv vepředu sešitý i nesešitý, se zavíráním na knoflíky či háčky. Přepásává se páskem a řasí se do skladů. Má dlouhé rukávy a délku pod zadek či až do půli stehen. Je svrchním slušným oděvem nošeným na veřejnosti. Je vlněný a podšitý lnem.
Stejně jako u žen je možnost většího vlněného svrchníku - šuby, teplejšího, delšího s možností podšití kožešinou či další vlnou.
Plášť je oděvní součástí, kterou stále někteří nosí, ale již není častý pro svou nepraktičnost. Frajerským doplňkem může být krátký pláštík.
Na mužskou hlavu patří pokrývka hlavy - plstěný klobouk nebo šitá vlněná čapka.
Praktickým doplňkem je tenký pásek s pánskou tašvicí.


 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky